Renowacja nagrobków

Cmentarz kojarzy nam się z nieubłaganym upływem czasu i tęsknotą za tymi, których już z nami nie ma. Często zapominamy, że czas pozostawia swój ślad również na nagrobkach. Jeśli chcemy, aby długo pamiętano o naszych bliskich, którzy odeszli, zadbajmy o właściwą renowację pomników, w których ich pochowaliśmy.

Z upływem lat pomniki cmentarne zaczynają wymagać naprawy i odświeżenia. Płyty nagrobkowe wykonane są co prawda ze szlachetnych materiałów, ale i te po dłuższym czasie potrzebują odnowienia. Nic w tym dziwnego, niezmiennie wystawione są na działanie różnych czynników pogodowych.

Naprawa nagrobków

Jednym z często występujących problemów jest przechylanie się nagrobka. Niektórzy próbują sami poradzić się z renowacją nagrobków, ale rodzi to pewne ryzyko. Najkorzystniej jest skorzystać z pomocy profesjonalistów. W tym celu zazwyczaj wystarczy samo wyprostowanie płyty, ale bywa i tak, że praca wymaga rozebrania całego pomnika, właściwego ułożenia nowej warstwy gruntu i ponownego ustawienia na swoim miejscu.

Inny częstym przypadkiem jest pękanie płyty nagrobkowej lub odpadanie zamontowanych na niej liter. To właśnie klimat naszego kraju, liczne wahania temperatur i częsta wilgoć nie sprzyjają zachowaniu ich wytrzymałości. Przyjmujemy sporo zgłoszeń tego typu renowacji grobów. Dzięki szerokiej wiedzy, doświadczeniu i właściwemu wyposażeniu, jesteśmy w stanie poradzić sobie z każdym tego rodzaju wyzwaniem. Po wykonanej renowacji nagrobków dodatkowo starannie je zabezpieczamy, używając specjalistycznych preparatów, które przedłużają trwałość wykonanych prac.

Również w przypadku zauważania szczelin należy niezwłocznie przeciwdziałać korozji. Tego rodzaju naprawę przeprowadzamy stosując preparat zabezpieczający przed wnikaniem w nie wody, która po zamarznięciu może doprowadzić do rozsadzenia kamienia.

Należy podkreślić, że sposób naprawy nagrobków w dużej mierze uzależniony jest od kamienia, z jakiego zostały wykonane. Dla przykładu, renowacja pomników z lastryko będzie wyglądała inaczej niż tych z granitu. Lastryko jest materiałem porowatym, który sprzyja szybkiemu osiadaniu zanieczyszczeń i dość szybko szarzeje. Renowacja pomników tego typu często wykonywana jest samodzielnie przy użyciu drucianej szczotki. Sposób ten na krótką metę okazuje się pomocny, ale ostatecznie prowadzi do jeszcze szybszego niszczenia grobu. W przypadku pomników granitowych, które utraciły swój pierwszy blask, wiele osób również próbuje działać na własną rękę i odświeżać je w nieodpowiedni sposób. Naszych klientów zachęcamy, aby nie korzystać z niesprawdzonych technik, ale czynności te powierzyć profesjonalistom.

W renowacji nagrobków wykorzystujemy technologie, które umożliwiają nam maszynowe odnowienie różnego typu pomników i to w niedługim czasie. Profesjonalny sprzęt, taki jak szlifierki o różnej granulacji kamienia lub odkurzacz przemysłowy, pozwalają nam na oczyszczenie warstwy brudu i przebarwień, a następnie staranne wyszlifowanie naprawianej lub odnawianej powierzchni. Profesjonalna renowacja grobów sprawia, że na nowo stają się jednobarwne i gładkie na kolejne kilkanaście lat.

Opinie

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas na adres email lub zadzwoń w godzinach działania naszego zakładu.

    Napisz do nas!

    Serdecznie zapraszamy do kontaktu poprzez formularz.
    Wypełnij odpowiednie pola i skontaktujemy się z Tobą.