Demontaż nagrobka
Demontaż nagrobka wykonujemy w sytuacji, gdy gotowy nagrobek został już wcześniej wykonany, a trumna ze zmarłym ma być dopiero w nim umieszczona. Najczęściej dzieje się tak w przypadku sporządzenia nagrobka dla dwóch osób np. dla małżonków. Stawiane są one w przypadku, gdy jedna z tych osób umiera bądź jeszcze za życia obojga.
Demontaż nagrobka nie jest rzeczą prostą, dlatego powinien być przeprowadzony profesjonalnie przez firmę kamieniarską, która dobrze zna właściwości materiału, z jakiego został stworzony i wie jak z nim postępować. Dzięki niezbędnym umiejętnościom, wyposażeniu, długoletniemu doświadczeniu i wprawie nasza firma przeprowadza tego rodzaju prace bez ryzyka uszkodzenia żadnego z elementów pomnika cmentarnego.
Rozebranie pomnika – jak przebiega?
Rozebranie pomnika jest często dużym wyzwaniem. Zdarza się, że natrafiamy na przeszkody, które bez profesjonalnego sprzętu skutkowałyby uszkodzeniem nagrobka. Jednym z nich jest silna zaprawa, która często bardzo utrudnia jego rozebranie. Należy pamiętać, że cały pomnik wykonany został wiele lat temu z materiału, który w razie powstania defektów nie tylko trudno będzie dostać, ale czasami jest to wręcz niemożliwe. Cała jego wymiana nie wchodzi w rachubę, gdyż naraziłaby klienta na duże koszta. W demontażu nagrobka kluczowa jest niezwykła ostrożność i profesjonalizm działania. Nie warto zatem zlecać wykonania takiej pracy niesprawdzonym osobom lub firmom.
Pomniki zazwyczaj projektowane są w taki sposób, aby przy kolejnym pochówku wystarczyło jedynie zdjąć górną ich płytę. Ten rodzaj konstrukcji pozwala na proste rozebranie pomnika, aby trumna lub urna mogła zostać pochowana we wnętrzu wymurowanej piwnicy. Na koniec płytę nakrywową nasuwamy z powrotem i na tym kończy się proces demontażu.
Inaczej ma się sytuacja w przypadku grobów ziemnych. Tu spotykamy się z różnymi sposobami montowania nagrobka, zazwyczaj według własnego uznania i umiejętności danego montażysty. W pracy tego rodzaju używane są rozmaite typy klejów – epoksydowe, tzw. cementowe lub silikony. Firma przystępująca do demontażu nagrobka, który montował ktoś inny, zazwyczaj nie posiada informacji, w jaki sposób został on przygotowany. Niekiedy poradzenie sobie z jego rozbiórką jest bardzo trudne i generuje niepotrzebne straty. Aby rozbierać pomniki bez uszczerbku na ich kamieniu, nawet w przypadku bardzo trwałej i trudnej do zniszczenia zaprawy, kluczowe jest duże doświadczenie.
Koszt rozebrania pomnika
Na koszt rozebrania pomnika wpływa kilka ważnych czynników. Przede wszystkim cena uzależniona jest od lokalizacji miejsca spoczynku, wielkości danego nagrobka, dostępności do niego oraz odległości od sąsiadujących grobów. Problemy z dostępem do mogiły znacznie utrudniają demontaż i wydłużają jego czas, a co za tym idzie – również koszt. Demontaż z naturalnych przyczyn odbywa się w czasie pilnym, jednak fakt ten nie ma oczywiście wpływu na cenę usługi. Standardowo należy się liczyć z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Warto zauważyć, że nagrobek na trumnę zawsze będzie droższy niż nagrobek urnowy, ze względu na różnicę w jego wielkości.